Nawierzchnia wokół domu to inwestycja na lata. Powinna być ona nie tylko atrakcyjna wizualnie, ale również praktyczna. Dobrym wyborem jest kostka brukowa, która przetrwa najcięższe warunki.

Jak wybrać niedrogą kostkę brukową?

Każdy z nas marzy o tym, aby nawierzchnia podjazdu lub dróg wokół domu, była nie tylko bezpieczna i funkcjonalna, ale również efektowna. Nie można się oszukiwać – to, jak prezentuje się kostka brukowa ma ogromne znaczenie. Efekt finalny w dużej mierze zależy od osoby układającej nawierzchnię. Należy jednak pamiętać, że nawet najbardziej staranna praca będzie bezskuteczna, jeśli wybierzemy kostkę złej jakości.

Czym kierować się podczas zakupu?

Jeśli zdecydujemy się na samodzielny zakup kostki, to powinniśmy posiadać minimalną wiedzę na temat tego typu nawierzchni. Na rynku znajdziemy kilkadziesiąt różnych rodzajów, co wcale nie ułatwia podjęcia decyzji. Oczywiście możemy wybrać kostkę, która będzie najtańsza w zakupie, jednak po czasie może okazać się, że wyrzuciliśmy pieniądze w błoto. Z założenia stworzona nawierzchnia powinna pozostać w nienaruszonym stanie przez długie lata. Nawet, jeśli zaoszczędzimy na zakupie materiałów, to finalnie możemy wydać o wiele więcej. W najgorszym przypadku już po kilku miesiącach zauważymy pierwsze niepokojące deformacje, czy też wgłębienia. Jest to nie tylko strata pieniędzy, ale również czasu. Dodatkowo zmniejsza się komfort eksploatacji.
Kostka brukowa ma być przede wszystkim solidna i trwała. Przed dokonaniem wyboru warto również sprawdzić takie parametry, jak wytrzymałość, nasiąkliwość, czy też odporność na ścieranie. Nawierzchnia musi być dostosowana do intensywności użytkowania. Ścieżka ogrodowa jest mniej narażona na zniszczenia, niż podjazd.
Należy również wspomnieć o krawężnikach, które nie tylko stanowią wykończenie całej nawierzchni, ale również trzymają ją w ryzach. Trzeba również dodać, że jakość krawężnika przekłada się na żywotność. Musi być on stabilny oraz odporny na wszelkie uszkodzenia. Istotnym jest również to, aby był on prawidłowo wykonany. Jeśli zostanie zrobione to niedbale, to ułożenie kostki będzie o wiele trudniejsze.

Kostka betonowa czy kamienna?

Najtańszym, a zarazem najczęściej spotykanym rozwiązaniem jest kostka brukowa betonowa. Cechuje się ona nie tylko korzystną ceną, ale również wysoką wytrzymałością. Idealnie sprawdzi się na parkingu, tarasie, ciągach komunikacyjnych, czy też podjeździe. Przetrwa nawet najcięższe warunki atmosferyczne. Dodatkowo kostka betonowa występuje w wielu kształtach i wzorach, więc dopasowanie nawierzchni do indywidualnych wymagań nie będzie trudnym zadaniem. Z łatwością wybierzemy model, który będzie spójny z otoczeniem, a także naszymi oczekiwaniami. Dobre parametry użytkowe wyróżniają wyłącznie kostkę betonową z średniej oraz wysokiej półki cenowej. Najtańsze modele nie posiadają, aż tak dobrych parametrów. Lepiej wydać nieco więcej, a mieć pewność, że nawierzchnia będzie trwała i niezawodna. Ogromnym plusem jest również to, że taka kostka jest bezproblemowa i szybka w czyszczeniu. Pozwoli to na utrzymanie porządku niezależnie od okoliczności.

Dużym zainteresowaniem cieszy się również kostka brukowa kamienna. Prezentuje się ona niezwykle stylowo i elegancko jednak jej cena nie należy do najniższych. Będzie to dobry wybór w przypadku, gdy zamierzamy ułożyć kostkę na małej powierzchni. W innej sytuacji musimy posiadać spory budżet. Kostka kamienna dostępna jest w wielu wariantach kolorystycznych. Jest to praktyczna forma dekoracji na długie lata. Za jej pomocą możemy stworzyć wyjątkowo interesujące kompozycje, które sprawią, że nawierzchnia będzie unikatowa.

Brukarstwo – ceny

Nie można jednoznacznie odpowiedzieć, ile kosztuje ułożenie kostki brukowej wokół domu, gdyż zależy to od wielu czynników. Przede wszystkim na ceną wpływa jakość oraz ilość wybranej kostki brukowej, a także stosowanych materiałów. Im większa powierzchnia planowanej nawierzchni, tym większy koszt. Warto mieć świadomość, że nierzadko kostka brukowa kosztuje mniej, jeśli zamówimy ją u przedsiębiorstwa brukarskiego. Dzięki takiej opcji zaoszczędzimy nie tylko pieniądze, ale również czas. Dodatkowo nie będziemy musieli martwić się, czy dokonaliśmy prawidłowego wyboru.
Cena ułożenia kotki brukowej zależy również od podłoża. Przed rozpoczęciem pracy należy przystosować teren. Mowa tutaj o zniwelowaniu wszelkich nierówności, czy też utwardzeniu podłoża. Etap przygotowawczy także przekłada się na koszt końcowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *