Inwestycja w kostkę brukową nie należy do najtańszych. Tym bardziej warto zadbać o jej ochronę, aby całego efektu wizualnego nie zepsuły odpryski, mchy, chwasty, plamy oleju, czy utrata koloru. Doskonałym sposobem jest właśnie odpowiednia impregnacja. Chcesz wiedzieć, jak ją wykonać oraz na co przy tym uważać? Koniecznie przeczytaj nasz artykuł.
Zalety impregnacji kostki brukowej?
Impregnacja kostki brukowej zdecydowanie się opłaca – to wiadomo nie od dziś. Nowoczesne impregnaty do kostki brukowej można kupić już w postaci gotowej do użycia. Do tego, przy dwóch warstwach (zalecana ilość) 1 litr starcza na 5-10 m2. Sam widzisz, że sama impregnacja opłaca się zdecydowanie bardziej niż kładzenie nowej kostki. Lepiej być mądrzejszym przed, niż po szkodzie, prawda?
A dodatkowe zalety? Przede wszystkim:
- impregnacja kostki wpływa na jej trwałość, zapobiegając odpryskom (to szczególnie ważne w okresie zimowym, gdy temperatura waha się pomiędzy temperaturami ujemnymi, a dodatnimi),
- poprawienie koloru kostki – to wpływa bezpośrednio na estetykę całego podjazdu (dodatkowo uzyskując tzw. efekt mokrej kostki),
- czyszczenie zaimpregnowanej kostki jest dziecinnie łatwe, nawet w przypadku plam oleju – wystarczy użyć chłonnej ściereczki lub papieru ręcznikowego,
- dzięki impregnatowi zabezpieczasz kostkę przed wzrostem mchów i chwastów,
- a także uodparniasz samą kostkę na ścieranie.
Największa zaleta impregnacji kostki – możesz zrobić to samodzielnie!
Dokładnie tak. Sam zabieg impregnacji kostki nie jest trudny, zwłaszcza jeśli postawisz na nowoczesne środki, które można kupić już w postaci gotowej do użycia – https://www.impregnacjakostki.eu/impregnat-do-kostki-brukowej-dc.html. Do tego potrzebujesz jeszcze opryskiwacz ciśnieniowy lub gładki wałek na kiju. Nic prostszego!
Co trzeba zrobić przed właściwą impregnacją? Przede wszystkim wyczyścić kostkę. Nie jest to oczywiście trudne, ten etap również można z łatwością wykonać samodzielnie. Ważne, aby powierzchnia była czysta, niezatłuszczona i sucha. Bez obaw – wystarczy, że porządnie się ją zamiecie. W przeciwnym razie impregnat spowodowałby unieruchomienie i utrwalenie na powierzchni kostki wszelkich drobin piasku, ziemi, czy innych odpadów. To naprawdę mało estetyczne – mówi Adam Stankiewicz, z www.impregnacjakostki.eu.
Doskonale wiemy, że nie masz wpływu na pogodę – nie mniej, musisz zadbać o to, aby impregnację wykonywać w warunkach bezdeszczowych. Najbardziej optymalna temperatura? Od +5 do +30 °C. Jak widzisz, to dziecinnie proste.