Zbudowanie altany ogrodowej wcale nie jest takie trudne, jak mogłoby się wydawać. Co będzie nam niezbędne do jej postawienia? Przekonajmy się, z czego zrobić altanę!

Od czego zacząć budowę? – czyli najważniejszy jest fundament

Niezależnie od tego, czy decydujemy się na własnoręczne zbudowanie altanki, która w okresie letnim ma nam służyć jako domek, czy też będzie to niewielki pawilon, w którym będziemy jedynie spożywać obiady, konieczne jest postawienie owej budowli na fundamencie. Dlaczego? Ponieważ dzięki betonowemu fundamentowi będzie ona stabilniejsza na podłożu i w razie wybrania lekkiej konstrukcji zwyczajnie nie „odfrunie” lub nie przemieści się w inny kąt działki. Budowlę przytwierdzamy do fundamentu przy pomocy stalowych kotew, co uniemożliwia jej wędrówkę po terenie działki lub jej przewrócenie. Dla pawilonów ogrodowych wystarczą w zupełności fundamenty punktowe na głębokość około 80 cm. Wykopane na słupy doły zasypuje się gruzem i zalewa betonem. Przed ich zastygnięciem koniecznie musimy zamieścić w nich stalowe kotwy.

Najczęstszy materiał? Drewno

Altany najczęściej budujemy po prostu z drewna. Jest to najtańszy materiał, z którego możemy wykonać altany samodzielnie. Do budowli wykonanych z drewna wykorzystuje się deski sosnowe i świerkowe. To najmniej kosztowne rodzaje drewna, które w Polsce dostać możemy praktycznie w każdym tartaku. Niestety drewno świerkowe i sosnowe nie będzie wyróżniać się dużą trwałością. Aby domek wykonany z drewna służył nam przez co najmniej kilka lat, powinniśmy zadbać o jego odpowiednią konserwację i impregnację. Jeśli zależy nam na trwalszym rozwiązaniu, znacznie lepiej sprawdzą się tutaj deski modrzewiowe, dębowe czy jodłowe. Możemy również postawić na nieco bardziej egzotyczne rodzaje drewna, jednak w tym przypadku będziemy musieli liczyć się z większymi kosztami postawienia altanki.

Gdy już postawimy drewnianą altankę, w swoim terminarzu musimy zarezerwować miejsce na jej regularną konserwację. Inaczej nasze prace budownicze szybko zostaną zniweczone przez działanie intensywnych promieni słonecznych i zmienne warunki atmosferyczne. W altance drewnianej, która nie jest właściwie chroniona, pojawia się grzyb i pleśń, a także może dochodzić do pękania desek. Drewno, z którego wykonamy konstrukcje wymagać będzie impregnacji pokostem, bejcą lub lakierami do drewna i farbą.

Altany murowane

Znacznie bezpieczniejszym i trwalszym rozwiązaniem będzie zbudowanie altanki murowanej. Niestety jej większa wytrzymałość idzie również w parze z większymi zobowiązaniami, przynajmniej w początkowej fazie inwestycji. Altanka murowana jest droższa do zbudowania, a na jej skonstruowanie będziemy potrzebować nieco więcej czasu. To może czasem skutecznie zniechęcać właścicieli działek do budowania murowanych altanek. A szkoda, gdyż są to konstrukcje, które mają szanse przetrwać na naszych działkach przez wiele lat.

Konstrukcja murowana oprócz pełnienia funkcji domku letniskowego może nam służyć również jako wędzarnia, letnia kuchnia, czy miejsce na grilla. Murowaną altankę możemy wykonać z:

  • bloczków,
  • pustaków,
  • kamienia,
  • cegły.

Pustaki sprawdzą się idealnie, jeśli zależy nam na postawieniu domku w jak najkrótszym czasie. Ten materiał nie będzie wymagał dodatkowego tynkowania, co sprawi, że szybciej będziemy mogli zacząć w pełni używać altanki. Gdy chcemy postawić domek, który będzie wyróżniał się dużą trwałością, warto jest wybrać na materiał kamień lub cegłę. Domki z nich zbudowane będą znacznie bardziej wytrzymałe. Niestraszne będą im nieprzychylne warunki pogodowe, a nawet pożar, dlatego jest to propozycja warta rozważenia, mimo jej wysokich kosztów.

Metalowe altany ogrodowe

Opcją dla osób, którym zależy na jak najszybszym postawieniu domku letniego, będą metalowe altany ogrodowe. Ich lekka i stabilna konstrukcja – przy zastosowaniu odpowiedniego fundamentu – sprawi, że będziemy mogli je użytkować przez wiele sezonów. Na metalowej altanie możemy poprowadzić różnego rodzaju pnącza, co dodatkowo sprawi, że będzie ona bardziej przyjemna dla oka. Metalową altanę możemy kupić w sklepie budowlanym lub też ją zamówić. Decydując się na tę drugą opcję, będziemy mieli możliwość stworzenia idealnego dla siebie schronienia przed chłodnym wiatrem, czy słońcem, niezależnie od pory roku. Metalowa altana nie będzie mogła jednak pełnić roli domku, w którym będziemy mogli nocować. Chyba, że zdecydujemy się na sen w zasadzie pod gołym niebem.

Zaletą altany metalowej jest znakomita trwałość, a także szybkość i łatwość montażu. Pamiętajmy jednak, że altana metalowa, będzie wymagać odpowiedniej ochrony przed rdzewieniem, aby móc służyć nam przez wiele długich lat.

Kupować, budować, czy zlecić skonstruowanie?

Aby wejść w posiadanie altany ogrodowej, mamy kilka możliwości. Pierwszą z nich będzie oczywiście jej budowa. Zbudowanie altanki nie będzie zadaniem trudnym, zwłaszcza jeśli do pomocy poprosimy swojego zaufanego znajomego, który wdroży nas w arkana tego typu budownictwa. Budując samodzielnie altanę ogrodową, musimy jednak wziąć pod uwagę fakt, że zabierze nam to trochę czasu, dlatego warto jest się zastanowić, czy uda nam się zakończyć prace przed końcem sezonu.

Jeśli zależy nam na unikalnej konstrukcji, a nie mamy czasu na jej wykonanie, możemy zlecić to firmie zewnętrznej. Przygotuje nam ona projekt, a także zajmie się jego realizacją. To bardzo wygodne, ale również nieco bardziej kosztowne rozwiązanie.

Taką altanę ogrodową można mieć już pewnie w ciągu kilku dni.

Gdy zależy nam jednak na czasie i oszczędzeniu gotówki, najlepszym wyjściem dla nas będzie zakup gotowej altanki ogrodowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *